Pasja biegania

Bieganie jest jedną z najbardziej popularnych obecnie form rekreacji ruchowej, często wybieranej przez ludzi w różnym wieku, niezależnie od płci i sprawności fizycznej w celu poprawy swojego zdrowia, kondycji, czy też po prostu metamorfozy. Zwykle zaczyna się od krótkich przebieżek, aby z czasem zamienić się w długi bieg. Wytrwali biegacze z czasem dostrzegają wiele zalet tej aktywności, szczególnie pozytywny wpływ biegania na swoje samopoczucie fizycznie i psychiczne. Bieganie faktycznie jest doskonałym sposobem na poprawę kondycji, sylwetki i metabolizmu, dostarcza wiele radości, odstresowuje, zapewnia wiele emocji, szczególnie podczas udziału w zorganizowanych imprezach biegowych. Każdy biegacz bez wahania wymieni wiele korzyści jakie dostarcza mu ta forma aktywności, wskaże szereg pozytywnych zmian jakie zaszły w jego życiu, opowie o bieganiu jako swojej największej pasji, bez której już nie wyobraża sobie przyszłości. Zwolennicy biegania często stawiają sobie coraz wyższe poprzeczki, pokonują coraz to dłuższe dystanse, biorą udział w licznych biegach, począwszy od 5 km, potem zwiększają dystans, by w końcu wystartować w maratonie, a nawet ultra-maratonie.

Często udział w takich imprezach kończy się brakiem oczekiwanych efektów lub poważną kontuzją i długotrwałym urazem do biegania.

Trening jogi

Osoby, które regularnie biegają nie powinny ograniczać się tylko do stricte samego treningu biegowego, powinny również zadbać o zestaw ćwiczeń ogólnorozwojowych, które będą kompensowały napięcia mięśniowe powstające podczas biegania. W trakcie treningu biegowego intensywnie pracują wciąż te same grupy mięśniowe, a inne poddawane są dużo mniejszym obciążeniom, co powoduje zachwiania w napięciu mięśniowym. Te, mocniej eksploatowane ulegają skręcaniu i zbijaniu, a z czasem tracą swoją elastyczność i amortyzację, powodując różne dolegliwości i kontuzje. Aby biegać efektywniej i zmniejszać ryzyko dolegliwości trzeba popracować nad wzmocnieniem i gibkością ciała poprzez regularne rozciąganie mięśni. Chcąc przywrócić prawidłowy balans wszystkim mięśniom należy wzmacniać nie tylko mięśni nóg, ale pracować nad wszystkimi partiami ciała, wtedy dopiero można osiągać dobre rezultaty i doskonałą formę biegową. Do dyspozycji jest wiele ćwiczeń rozciągających, które można polecić biegaczom, jako uzupełnienie treningu, w większości z nich można dopatrzeć się inspiracji pochodzących z jogi, która najczęściej kojarzona jest z duchowością i zaplątaniem nóg na głowę. Fakt, istnieją różne odmiany jogi, ale wśród nich można znaleźć taką, która skupia się wyłącznie na pracy z ciałem, a jogiczne pozycje (asany) są dostępne i osiągalne dla każdego, niezależnie od wieku i kondycji fizycznej. Hatha-joga, bo o niej tu mowa jest już doceniona prze licznych pasjonatów biegania, głownie ze względu na możliwość poprawy ruchomości stawów biodrowego i kolanowego oraz zwalczania ich sztywności, co w znaczny sposób przekłada się na jakość biegu.

Joga do biegania

“Joga jest dziedzictwem przeszłości i kulturą przyszłości” – Satjananda

Samo słowo joga pochodzi z sanskrytu i oznacza nic innego jak jedność ciała, umysłu i ducha. Ćwiczenie fizyczne jogi (hatha joga- wykonywanie assan) łączą w sobie izometryczne napięcie mięśni wraz z ich rozciąganiem, wydłużają kręgosłup przez czynną pracę mięśni, zwiększają ruchomość w stawach i likwidują przykurcze mięśniowe, wzmacniają i regulują organizm. Liczne badania wykazały, że hatha-joga ma doskonały wpływ na ogólny stan zdrowia praktykujących, wskazywali oni na zwiększenie wytrzymałości, poprawę energii, wzmocnienie mięśni, poprawę gibkości, zmniejszenie lub ustąpienie różnych dolegliwości, poprawę funkcjonalności narządów wewnętrznych.

W każdej asanie dąży się do optymalnego ułożenia ciała, w odniesieniu do trzech płaszczyzn ruchu: strzałkowej, czołowej i poprzecznej. Asany to pozycje wzmacniające mięśnie, wykonywane przy minimalnym wysiłku powodujące rozluźnianie i zanikanie ich nadmiernego napięcia, przy jednoczesnym zachowaniu stabilizacji do utrzymania danej pozycji. Regularna praktyka hatha-jogi zwiększa wydolność układu kostno-wiązadłowo- mięśniowego, koryguje wady postawy, kształtując nawyk prawidłowej postawy. Charakterystyczne dla większości asan wydłużanie kręgosłupa, odciąża krążki międzykręgowe oraz zapewnia prawidłową pracę układu mięśniowego, nie powoduje przeciążenia biernego aparatu ruchu. Asany jogi bardzo korzystnie wpływają na poprawę funkcjonowania układu pokarmowego i ukrwienie narządów jamy brzusznej, co jest efektem ich rozciągania, ściskania i skręcania. W przeciwieństwie do ćwiczeń areobowych, asany zwiększają pracę układu krążeniowo-oddechowego nie powodując nadmiernych zmian tętna i ciśnienia krwi.

Praktykowanie jogi daje ukojenie umysłu – dominację układu parasomatycznego, podczas gdy inne ćwiczenia, w tym bieganie przyczyniają się do dominacji układu sympatycznego, co powoduje wzrost adrenaliny, szybsze bicie serca, szybsze oddychanie, wzrost ciśnienia tętniczego. Przez tłumienie impulsów przekazywanych do mózgu, joga pomaga w kontrolowaniu zaburzeń emocjonalnych oraz regulacji pracy serca przez oddalenie stresów psychicznych. Spokojny stan umysłu jest powodowany przez tonizowanie mięśni i zmniejszenie częstotliwości oraz intensywności przechodzenia napinających impulsów wzdłuż dróg czuciowych. Dzięki ćwiczeniom jogi zmniejsza się ilość tkanki tłuszczowej, wzmaga się fizjologiczna wydajność organizmu, następuje obniżenia wysokiego ciśnienia, lipidów w surowicy i złego cholesterolu.

Reasumując –  ćwiczenia hatha – jogi to nie tylko lepsza wytrzymałość, wzmocnione mięśnie, likwidacja przykurczy, kształtowanie prawidłowej postawy, ale również odprężenie i relaks. Uaktywnia się również uważność i świadomość własnego ciała, odczytywanie jego potrzeb niezależnie od wieku, płci, czy sprawności fizycznej. Joga stanowi doskonały dodatek do biegania, praktykowana regularnie, przynosi niesamowite efekty, wpływa na lepszą formę podczas biegania, optymalizując obciążania powstałe podczas treningu, pozwala realizować wciąż nowe wyzwania biegowe bez niepotrzebnych urazów i kontuzji. Najlepiej ćwiczyć hatha-jogę regularnie, co najmniej 2 razy w tygodniu po 1 godzinie, ale widoczne efekty można już zauważyć wykonując odpowiednio dobrane assany po treningu biegowym.

Biegaczu, ćwicząc dodatkowo jogę możesz:

  • pozyskać uważność i wrażliwość na swoje ciało
  • wzmacniać, rozciągąć i tonizować wszystkie mięśnie
  • mieć lepszą ruchomość i zakres ruchu w stawach
  • zmniejszać podatność na kontuzje
  • mieć lepszą wydolność organizmu
  • zdobyć nawyk odpowiedniej postaw ciała
  • wzmacniać odporność
  • mieć intensywny relaks
  • zapewnić odpowiednią regenerację

Autor: Marta Horska
Materiały źródłowe: „Assany jogi dla współczesnego człowieka”- Małgorzata Grabara, Janusz Szopa