Bieganie – Dwa Kroki do Kontuzji
Czy jest prostszy, tańszy i bliższy naturze sport niż bieganie? Chyba nie. Bieganie niesie za sobą wiele korzyści: powrót do zgrabnej sylwetki, ułatwia spalanie tłuszczu, dotlenia mięśnie, obniża ciśnienie krwi, zmniejsza ryzyko zachorowania na udar mózgu, miażdżycę, zawał serca, rozluźnia napięte mięśnie pleców, wzmacnia mięśnie nóg, brzucha, ramion.
Jest jeszcze wiele pozytywnych stron biegania, ale liczba negatywnych konsekwencji biegania nie jest wcale mniejsza! W trakcie biegania jesteśmy narażeni na liczne kontuzje.
Najbardziej narażone na kontuzje są osoby, które prosto z pracy biurowej idą biegać, zapominając o kilku bardzo ważnych zasadach, które pozwoliły by uniknąć kontuzji.
7 zasad jak uniknąć kontuzji:
- odpowiednie obuwie dostosowane do podłoża oraz do stylu stawiana stopy- pronacji, supinacji czy neutralnego stawiania stopy
- dobrany strój do warunków atmosferycznych uchroni Cie przed zapaleniem tkanek lub wysiękiem w stawach
- przygotowanie do biegania pod okiem fizjoterapeuty. Zestaw ćwiczeń siłowych, równoważnych, rozciągających, propriocepcji
- rozgrzewka przed bieganiem i stretching po bieganiu
- uzupełnianie płynów zawierających glukozę lub glikogen
- zmiana trasy biegania, asfaltowe podłoże niszczy stawy i mięśnie, łąka, las czy piasek zmobilizuje nasze mięśnie i stawy do innej pracy
- zachowanie zdrowego rozsądku oraz UMIARU w tym co robimy
Nigdy nie staraj się na siłę trenować. Może to spowodować poważniejszy uraz, którego leczenie może potrwać kilka miesięcy.
Podczas setek tysięcy jednostajnych kroków podczas biegania jesteśmy narażeni na przeciążenia, zwichnięcia, skręcenia, złamania, zapalenia stawów i mięśni oraz naderwania mięśni. Do najczęstszych kontuzji występujących u biegaczy należy:
- zapalenie ścięgna Achillesa
- kolano biegacza
- zespół bólowy okolicy pięty
- zapalenie ścięgna piszczelowego (zapalenie okostnych)
- uszkodzenie więzadeł stawu skokowego
Przyczynami kontuzji w bieganiu są głównie:
- przeciążenia
- zbyt długie bieganie
- twarde podłoże – bieganie po asfalcie, betonie
- za ciasno sznurowane buty
- nie przestrzeganie zasad biegania
Pamiętaj drogi biegaczu! Jeżeli chcesz się cieszyć bieganiem bez kontuzji i nie przerywać sportu na rehabilitację (rehabilitacja sportowa)i leczenie kontuzji, przygotuj swoje mięśnie i stawy do tysięcy jednostajnych kroków. Skorzystaj z pomocy fachowców: trenera, rehabilitanta lub fizjoterapeuty.
Materiał przygotowany przez: mgr fizjoterapii Anna Tutak Walas
Gabinet Fizjoterapii i Rehabilitacji Tutmed w Rzeszowie
ul. Architektów 11/U4
35-082 Rzeszów
tel: 783 784 123