Bieganie jest jednym z najbardziej wymagających energetycznie rodzajów wysiłku fizycznego. Wiąże się ze zużyciem setek kilokaroli. Wydaje się być jednym z najprostszych sportów – zakładamy wygodne buty i po prostu przyśpieszamy kroku. Jednak osoby, które chcą ten sport uprawiać na poważnie, a przy okazji zadbać by nie wyrządzić sobie krzywdy, powinny zainteresować się nie tylko odpowiednią techniką czy obuwiem, ale również prawidłowym żywieniem.

Z pomocą przychodzi dietetyk. Do Centrum Dietetycznego trafiają zazwyczaj osoby, które dopiero zaczynają przygodę z bieganiem oraz takie, które ćwiczą już od jakiegoś czasu, ale chcą przy pomocy odpowiedniego żywienia osiągać lepsze rezultaty. Rolą dietetyka jest dostosowanie sposobu żywienia do aktualnego wysiłku fizycznego. W gabinecie padają pytania o to jak często są treningi, jakie jest ich tempo, pokonywany dystans, w jakiej porze dnia. Inaczej będzie wyglądało żywienie w etapach przygotowawczych, inaczej w dniu startu np. w maratonie, a jeszcze inaczej w czasie regeneracji. Dlatego do każdego pacjenta należy podejść indywidualnie i przyjrzeć się jego potrzebom. Ważne są również gusta smakowe biegacza. Owsianka z bananem i masłem orzechowym będzie polecana przed biegiem w popularnych czasopismach dla biegaczy, ale co jeśli nie możemy nawet spojrzeć na owsiankę? Dietetyk zaproponuje równie pożywną alternatywę, którą zjemy ze smakiem.

Uprawiając sport chcemy osiągać coraz lepsze wyniki. Szczególnie bieganie zwiększa wydolność krążeniowo oddechową. Naturalnym jest więc, że po kilku tygodniach możemy dać z siebie coraz więcej, dłuży dystans, lepsze tempo. Jednak podczas dłuższych dystansów może pojawić się blokada lub ściana i należy zdawać sobie sprawę, że często wynika to z wyczerpania rezerw energetycznych organizmu. W skrócie, mięśnie nie mają paliwa aby wykonywać swoją pracę. Może to wynikać z niedostatecznej podaży kalorii w ciągu dnia, ale również z nieodpowiedniego rozłożenia węglowodanów w posiłkach. Szczególne ważne jest ładowanie zasobów przed bieganiem oraz odbudowa straconych rezerw do godziny po aktywności fizycznej. Dietetyk będzie tu przydatny aby rozłożyć w odpowiedni sposób porcje makro- i mikro składników.

Mamy jeszcze jeden bardzo ważny czynnik utrudniający osiąganie lepszych rezultatów, a mianowicie nadprogramowe kilogramy.

Przy większej otyłości biegi są wręcz zabronione, ponieważ dodatkowy balast za bardzo obciążałby stawy. Przy lekkiej nadwadze nie ma już takich obostrzeń, ale również należy mieć świadomość, że bardziej szkodzimy stawom, szczególnie tym kolanowym, które muszą się uporać z bieganiem z takim ciężarem. Ważne jest również to, że nadwaga zmniejsza możliwości osiągania lepszych wyników. Warto więc zadbać o prawidłową wagę. Należy jednak robić to rozważnie, czyli tracić kilogramy, ale nie tracić energii na treningach. Dietetyk pomoże dobrać odpowiedni bilans kalorii, aby jednocześnie chudnąć i mieć siłę do dalszych ćwiczeń.

Podsumowując warto zweryfikować swój sposób żywienia z dietetykiem dla sportowców, bo daje to dodatkową możliwość polepszenia swoich wyników i czerpania większej satysfakcji z podjętej aktywności fizycznej.

Pomoc w opracowaniu materiału:

Centrum Dietetyczne NutriPoint
ul. Jabłońskiego 7 lok. 7B
35-068 Rzeszów
17 717 50 68