Czy łatwo zorganizować bieg ulicami miasta? Jaki dystans przyciągnie najwięcej uczestników? Z jakimi problemami spotyka się organizator tego typu zawodów?


Bieganie to bardzo popularna i łatwo dostępna forma aktywności. T-shirt, spodenki i wygodne buty wystarczą, by już cieszyć się tym sportem. Oprócz poprawy kondycji, lepszego samopoczucia bieganiem można zaspokoić też inną potrzebę. Mam tu na myśli potrzebę współzawodnictwa i rywalizacji. Każdy biegacz amator może wziąć udział w biegu ulicznym. Tego rodzaju bieg jak sama nazwa wskazuje, rozgrywany jest ulicami i chodnikami miast. Wiele biegów poprowadzonych jest przez najciekawsze lokalizacje danej miejscowości. Dlatego też popularnym terminem jest tu określenie: zwiedzanie przez bieganie. Możemy je również powiązać ze startami w różnych częściach Polski czy Świata i takim sposobem uprawiania turystyki. W zależności od kondycji można się zmierzyć na krótszym, jak i dłuższym dystansie.

Najpopularniejsze biegi rozgrywane są na:

  • 5 km
  • 10 km
  • 21 km
  • 42 km

Im dłuższy dystans tym startujący potrzebuje nie tylko lepszej formy fizycznej, ale również psychicznej. Dystans maratoński to ogromne wyzwanie nie tylko dla mięśni, ale i dla głowy. Bieg uliczny to nie tylko duże wyzwanie dla startujących, ale i dla organizatorów. Planując trasę biegu organizator, musi przede wszystkim dogadać się z władzami miasta. Trzeba przedstawić szczegółowy przebieg imprezy z planowaną liczbą uczestników. Tu wszystko musi być przygotowane i wyszczególnione, aby dostać zgodę na organizacje. Organizator musi wyznaczyć trasę biegu, oznaczyć ją i zabezpieczyć. Bezpieczeństwo uczestników to kwestia priorytetowa dla każdego organizatora. Może on liczyć na wsparcie służb miejskich, ale powinien posiadać też sztab swoich ludzi. Organizacja biegu ulicznego to duży koszt. Jednym z głównych kosztów jest wynajęcie profesjonalnej firmy do pomiaru czasu. Tu nie można pozwolić sobie na bylejakość. Większość biegaczy oprócz startu dla satysfakcji startuje, aby się sprawdzić i wszelkie pomyłki w pomiarach negatywnie odbiją się na organizatorach.

Medale dla biegaczy

Im dłuższy bieg tym potrzebny większy budżet. Cześć nich pokrywanych jest ze wpisowych wpłacanych przez startujących, ale ważne też jest znalezienie sponsorów i reklama w mediach. Istotnym elementem zawodów są nagrody – medale dla biegaczy biegów ulicznych. W większości biegów dla wszystkich, którzy ukończą zawody, przewidziane są pamiątkowe medale. Najlepszym wręczane są statuetki oraz nagrody rzeczowe i pieniężne. Statuetki są świetną pamiątką i każdy biegacz chętnie i z dumą prezentuje je na domowej półce. Organizacje biegu ulicznego to ciężkie i pracochłonne przedsięwzięcie. Aby uczestnicy byli zadowoleni i wracali na kolejne edycje wszystko, musi być perfekcyjne przygotowane. Wymaga to wiele wysiłku, dobrego zespołu ludzi i budżetu.