Wypożyczalnia rehabilitacyjna

Sport jest bardzo ważny w życiu człowieka — bo sport to zdrowie. Uprawiamy kolarstwo, biegamy, pływamy, ćwiczymy w zaciszu własnego domu lub korzystamy z ogólnodostępnych siłowni. Niejednokrotnie bywa tak, że przydarzy się nam upadek na rowerze, kontuzja nogi, kolana podczas biegu, a co najgorsze ulegniemy poważnemu wypadkowi.

Wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego – kiedy skorzystać?

Wielu biegaczy ulega kontuzjom, bardzo często przydarza im się przypadłość tzw. kolano biegacza, spowodowany błędami treningowymi. Uszkodzenie obejmuje wiele różnych schorzeń, jednak we wszystkich przypadkach mamy do czynienia z bólem ścięgna lub jego okolicy zwane zapaleniem ścięgna Achillesa. Dolegliwości mogą być większe przy próbie stawania na palce. Czasami w okolicy ścięgna pojawia się obrzęk lub zgrubienie, a pod skórą można wyczuć tarcie.

Kontuzja mięśni zginaczy kolana jest to jeden z trzech mięśni w okolicy tyłu uda, który wchodzi w skład mięśni kulszowo-goleniowych. Obejmują one mięśnie: półbłoniasty, półścięgnisty i dwugłowy uda. Odpowiadają za pracę stawu biodrowego i kolanowego, stabilizując sylwetkę podczas biegu.

Zapalenie rozcięgna podeszwowego – zaczyna się niewinnie — rano odczuwamy napięcie z lekkim bólem, które po kilku krokach mija. Z czasem zaczynamy odczuwać dyskomfort, następnie ból przy bieganiu. W końcu pojawiają się typowe objawy, potęgujące się rano i podczas biegu: rana biegnąca wzdłuż łuku stopy oraz tępy ból umiejscowiony w okolicy pięty.

Shinsplints (dolegliwość ta nie ma polskiej nazwy) to uczucie napięcia i bólu po przyśrodkowej stronie kości piszczelowej. Ból ten jest rezultatem zwiększonego napięcia mięśni i powięzi oraz powtarzających się mikrourazów, szczególnie w obrębie mięśni: piszczelowego tylnego, zginacza długiego palców i przykrywającego je mięśnia płaszczkowatego.

Syndrom pasma biodrowo-piszczelowego – podczas biegu kolano cały czas się zgina i prostuje, a wtedy trakt biodrowo-piszczelowy ulega wydłużaniu i skracaniu, co prowadzi do stanu zapalnego.

W wyniku kontuzji biegacze zmuszeni są do korzystania z niezbędnych zabiegów rehabilitacyjnych i aby przetrwać ten ciężki czas rekonwalescencji, potrzebny jest im sprzęt rehabilitacyjny.

Sprzęt rehabilitacyjny

Taki sprzęt dostępny jest w wielu sklepach medycznych, ale po co przepłacać. Nasza wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego zlokalizowana w budynku rehabilitacji RUDEK, ul. Rejtana 32 w Rzeszowie umożliwia wypożyczenie sprzętu zupełnie za darmo. Tutaj odnajdziecie państwo następujący sprzęt rehabilitacyjny i wspomagający:

Rowerki rehabilitacyjne – pozwalają na trening w pozycji pionowej z prawie wyprostowanymi plecami. Bardzo stabilne, masywna konstrukcja sprawia, że są bezpieczne w użytkowaniu, posiadają płynnie działający system oporu magnetycznego, elektroniczna tablica z dotykowym wyświetlaczem LCD, posiadają dostęp do wielu programów i funkcji. Niezbędny jest przy rehabilitacji stawu kolanowego,” kolana biegacza” i przy leczeniu kontuzji nóg.

rowerki rehabilitacyjne stacjonarne
rotary do ćwiczeń biernych

Rotory – przenośne, kompaktowe urządzenie do ćwiczeń biernych kończyn górnych i dolnych w warunkach domowych. Regularne stosowanie przyczynia się do stopniowego wzmacniania mięśni kończyn, polepszeniu ruchomości stawów, cyrkulacji krwi w kończynach oraz ogólnej sprawności fizycznej. Rowerki ręczne to również doskonałe narzędzie rehabilitacyjne jeżeli chodzi o osoby, które wymagają rehabilitacji po przebytych urazach. Urządzenie pozwala na przygotowanie zastanych mięśni do dalszej pracy i innych ćwiczeń. Ćwiczenia z rotorem wspomagają krążenie, pomagają również przeciwdziałać zakrzepom żylnym.

  • Kule łokciowe – bardzo wytrzymałe z ruchomą obejmą oraz dolną regulacją wysokości, przeznaczone do poruszania się, asekuracji podczas chodzenia i przenoszenia ciężaru ciała w przypadkach schorzeń urazowo-ortopedycznych kończyn dolnych.
  • Kule pachowe – z regulacją wysokości i położenia rękojeści, przeznaczone do poruszania się, asekuracji podczas chodzenia i przenoszenia ciężaru ciała w przypadku schorzeń urazowo-ortopedycznych kończyn dolnych. Tutaj nacisk przeniesiony jest z nadgarstków na doły pachowe. Przeznaczone dla osób mających problemy z nadgarstkami.
kule pochwowe
  • Trójnóg – niezbędny w asekuracji podczas chodzenia. Dzięki trójkątnemu kształtowi podstawy zachowuje większą stabilność niż laska. Idealny dla osób z urazami kończyn dolnych.
  • Mata gimnastyczna – Profesjonalna mata gimnastyczna S.C. SPORTS — wykonana z wysokiej jakości antypoślizgowej i odpornej pianki z powłoką antybakteryjną. Nie wchłania wilgoci, potu. Łatwa w czyszczeniu.
  • Piłki rehabilitacyjne – przeznaczone do terapii w celu wzmocnienia mięśni grzbietowych, zwiększenia ruchomości w stawach, poprawy kondycji i koordynacji ruchowej, korekcji wad postawy, w treningu mięśni brzucha i masażu szyi.
  • Wózki inwalidzkie – z aluminium z bogatymi opcjami wyposażenia. Umożliwiają transport osób z dysfunkcją narządów ruchu.

Darmowa wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego Rudek na ul. Rejtana 32 w Rzeszowie. 

wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego Rudek Rzeszów

Bieganie jak wiele innych dyscyplin sportowych, niesie za sobą wiele korzyści zdrowotnych, lecz nie jest wolne od ryzyka kontuzji. Dlatego warto dbać o regularną odnowę biologiczną i wspólnie z fizjoterapeutą planować uzupełniający trening i profilaktykę urazową za pomocą przeznaczonych do tego urządzeń dostępnych w wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego.