Wkrótce start charytatywnej sztafety Rzeszów Business Run 2018

W niedzielę, 2 września, o godz. 10:30 po raz pierwszy w Rzeszowie wystartuje Poland Business Run – największa w kraju charytatywna sztafeta, która środki z zapisów przekazuje na pomoc osobom z niepełnosprawnością ruchową. Pięcioosobowe zespoły z Podkarpacia pobiegną dla potrzebującego specjalnego sportowego wózka Łukasza Brudka oraz cierpiącej na stwardnienie rozsiane Marii Bułatek. Dystans, który musi pokonać jeden zawodnik, to przyjazne 3,5 km. Imprezę objęły patronatem władze miasta.

charytatywna sztafeta Rzeszów

To już siódma edycja Poland Business Run. Gospodarzami wydarzenia są Kraków, Warszawa, Łódź, Wrocław, Poznań, Gdańsk, Katowice i Lublin. W tym roku po raz pierwszy będzie można pobiec także w Rzeszowie. Od początku istnienia projektu, dzięki mobilizacji biegaczy z polskich firm i korporacji, udało się zmienić życie 350 osób, które potrzebowały kosztownych protez, sprzętu medycznego i kompleksowej rehabilitacji.

W tej chwili na liście startowej w Rzeszowie zapisanych jest 155 uczestników, ale rejestracja biegaczy potrwa jeszcze do 30 sierpnia. Zawodnicy ruszą z rzeszowskiego rynku o godzinie 10.30. Każdy z nich będzie miał do pokonania przyjazny dystans 3,5 km. Trasę biegu poprowadzono ul. Słowackiego, Dymnickiego, 3 Maja i al. Lubomirskich, dalej ul. Szopena, przez Olszynki, a następnie bulwarem wzdłuż Wisłoka i dookoła Cmentarza Starego al. Piłsudskiego, ul. Targową i Naruszewicza. Powrót na rynek nastąpi ul. Kreczmera, Targową i Mickiewicza.

Osoby biorące udział w sztafecie pomogą dwóm niepełnosprawnym ruchowo beneficjentom z Rzeszowa. Jednym z nich jest Łukasz Brudek – student i zawodnik rzeszowskiej drużyny rugby na wózkach Flying Wings. Od 22 roku życia nie widzi na jedno oko, a w 2013 r. po pechowym skoku do wody musiał usiąść na wózku inwalidzkim. Mimo to stara się, by jego niepełnosprawności nigdy go nie ograniczały, a treningi sportowe uważa za najlepszą rehabilitację. By mógł nadal realizować swoją pasję, jaką jest gra w rugby, potrzebuje profesjonalnego wózka, a to wydatek rzędu 25-30 tys. złotych.

Kolejną osobą, której pragnie pomóc Fundacja Poland Business Run, jest Maria Bułatek. Kobieta od ponad trzydziestu lat cierpi na stwardnienie rozsiane i porusza się na wózku. Aktualnie potrzebuje dofinansowania zakupu mobilnego pionizatora. Jest on niezbędny do przeciwdziałania zanikom mięśni w rehabilitacji domowej. W codziennych zmaganiach z chorobą panią Marię wspiera mąż Andrzej.

W 2017 r. udało się zebrać ponad 1,6 mln złotych na pomoc w zakupie protez i sfinansowaniu rehabilitacji dla osób niepełnosprawnych ruchowo. Mamy nadzieję, że w tym roku, m.in. dzięki zaangażowaniu kolejnego miasta, będzie jeszcze lepiej – mówi Agnieszka Pleti, prezes Fundacji Poland Business Run. – W całej Polsce pobiegnie z nami rekordowa liczba ponad 23 tys. osób – dodaje organizatorka charytatywnej sztafety.

W Poland Business Run angażują się tysiące osób – biegacze, wolontariusze, ambasadorzy i sponsorzy. Szczytny cel, promocja aktywnego stylu życia, a przy okazji integracja pracowników polskich firm sprawiły, że impreza cieszy się dużym zainteresowaniem. Organizatorzy mają nadzieję, że na stałe wpisze się także w kalendarz imprez sportowych na Podkarpaciu.

Zapisy do Rzeszów Business Run 2018 trwają do 30 sierpnia. Organizatorzy przygotowali miejsca dla 100 5-osobowych drużyn. Opłata startowa za 1 zespół wynosi 350 zł netto. Rejestracji należy dokonać online poprzez stronę: https://polandbusinessrun.pl/member/pl/register/.

start charytatywnej sztafety Rzeszów Business Run 2018